Collection: CUFFS & TUBULAR RIBBING
SOLD PER 0.5M WITH AUTOMATIC DISCOUNTS WHEN ADDING 1M PLUS
CUT IN CONTINUOUS LENGTHS WITHIN THE FABRICS LIMITS
(Ie we can’t cut 11m when a bolt is 10m)
TUBULAR RIBBING & CUFFS
Tubular ribbing come in various weights and widths.
Ribbing most commonly used for T-shirts and neckbands is our 270gsm ribbing in 35/70cm width and our extra wide, these are the same quality just double the width for extra wide
our regular width ribbing all has numbers that match up with our 215gsm jersey, we also offer ribbing in a slightly heavier weight at 289gsm.
Extra wide ribbing is double the width of standard ribbing, it makes a great option for adult waistbands, all options work for neckbands, cuffs and waistbands.
Ribbing like most fabrics aren’t all made equally, please see the fibre content and the weight.
Our premade cuff rolls are generally around 1m length, they have approximately enough for a set of cuffs and a waistband.
-
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.76
- Sale price
- $5.76
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.96
- Sale price
- $8.96
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.76
- Sale price
- $5.76
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.76
- Sale price
- $5.76
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.96
- Sale price
- $8.96
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.76
- Sale price
- $5.76
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $4.48
- Sale price
- $4.48
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.96
- Sale price
- $8.96
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.76
- Sale price
- $5.76
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.96
- Sale price
- $8.96
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.76
- Sale price
- $5.76
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.96
- Sale price
- $8.96
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.76
- Sale price
- $5.76
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.38
- Sale price
- $5.38
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.96
- Sale price
- $8.96
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.96
- Sale price
- $8.96
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 3
- Next page