Collection: CORD
SOLD PER 0.5M WITH AUTOMATIC DISCOUNTS WHEN ADDING 1M PLUS
CUT IN CONTINUOUS LENGTHS WITHIN THE FABRICS LIMITS
(Ie we can’t cut 11m when a bolt is 10m)
CORD
INCLUDES ALL WOVEN CORD AND STRETCH JERSEY CORD
Cord fabric is a vertical ribbed fabric, woven cords come in various weights and widths, jumbo cord tends to be larger width ribs compared to smaller ribbed fabric like baby cord also commonly called needle cord.
cord also comes in a jersey base with a velour feel to the ribs.
woven cord is suitable for trousers, blouses, tops, jackets, skirts, dresses, pinafores etc.
jersey cord is suitable for many of the above items plus it can make joggers, onesies and various other makes suitable for stretch patterns
see individual listings for composition and weight etc
-
- Regular price
- $6.34
- Sale price
- $6.34
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $6.34
- Sale price
- $6.34
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $6.34
- Sale price
- $6.34
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $6.34
- Sale price
- $6.34
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $6.34
- Sale price
- $6.34
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- from $1.28
- Sale price
- from $1.28
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- from $1.28
- Sale price
- from $1.28
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.68
- Sale price
- $7.68
- Regular price
-
$8.96 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.68
- Sale price
- $7.68
- Regular price
-
$8.96 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.68
- Sale price
- $7.68
- Regular price
-
$8.96 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.68
- Sale price
- $7.68
- Regular price
-
$8.96 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.68
- Sale price
- $7.68
- Regular price
-
$8.96 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.68
- Sale price
- $7.68
- Regular price
-
$8.96 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $5.44
- Sale price
- $5.44
- Regular price
-
$7.68 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.36
- Sale price
- $7.36
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 2
- Next page