Collection: RIB KNIT JERSEY
SOLD PER 0.5M WITH AUTOMATIC DISCOUNTS WHEN ADDING 1M PLUS
CUT IN CONTINUOUS LENGTHS WITHIN THE FABRICS LIMITS
(Ie we can’t cut 11m when a bolt is 10m)
Ribbed jersey
ribbed jersey can come in various weights and compositions.
the ribs vary from close together vertical ribs, wide vertical ribs and horizontal ribs.
ribbed jersey can add extra warmth and definition to a garment.
some of these lighter ribbed jerseys are commonly used for thermal wear where as the heavier rib knits are often used for jumpers.
Ribbed knits also make great stylish items when you want a plain shade but you want to add some texture or definition.
weights of ribbed jersey vary.
suitable uses will vary between fabrics
uses include, pyjamas, vests, tops, cardigans, jumpers, dresses, skirts, shorts, lounge wear, leggings. Ribbed jersey also works great for home wear items like soft furnishings too.
-
- Regular price
- $7.04
- Sale price
- $7.04
- Regular price
-
$8.32 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.04
- Sale price
- $7.04
- Regular price
-
$8.32 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.04
- Sale price
- $7.04
- Regular price
-
$8.32 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $12.80
- Sale price
- $12.80
- Regular price
-
$16.00 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.04
- Sale price
- $7.04
- Regular price
-
$8.32 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.04
- Sale price
- $7.04
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.04
- Sale price
- $7.04
- Regular price
-
$8.32 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $7.04
- Sale price
- $7.04
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $8.19
- Sale price
- $8.19
- Regular price
-
$9.60 - Unit price
- per
Sold out